Çevre Sağlık Merkezi sağlıklı günler diler...
Bel Boyun Hastalıklarının Çözüm Yeri...

Anasayfa » Cerrahi Tedavi

Cerrahi Tedavi

Omurgada tümörü veya apsesi olanlara, idrar ve dışkı denetimini yitirenlere (Kauda Eküina Sendromu), (Acil Cerrahi tedavi gerektirir), İlerleyeci kas gücü kaybı, duyu ve refleks kaybı olanlara, (Nörolojik defisiti olanlar), Tedaviye rağmen şikayetleri 4-6 hafta sürenlere, Bazı tip omurga kırığı olanlara, Omurgada Spondilolistezis (Bel kayması) veya Anormal bel hareketliliği (İnstabilite) olanlara, Yapılan radyolojik incelemelerle (Myelogram, BT, MRI) tanısı doğrulananlara cerrahi tedavi önerilir.

Cerrahi TedaviKimlere Cerrahi Tedavi Önerilir?

  • Omurgada tümörü veya apsesi olanlara,
  • İdrar ve dışkı denetimini yitirenlere (Kauda Eküina Sendromu), (Acil Cerrahi tedavi    gerektirir)
  • İlerleyeci kas gücü kaybı, duyu ve refleks kaybı olanlara, (Nörolojik defisiti olanlar) 
  • Tedaviye rağmen şikayetleri 4-6 hafta sürenlere,
  • Bazı tip omurga kırığı olanlara, 
  • Omurgada Spondilolistezis (Bel kayması) veya Anormal bel hareketliliği (İnstabilite)    olanlara,
  • Yapılan radyolojik incelemelerle (Myelogram, BT, MRI) tanısı doğrulananlara.

Cerrahi Tedavi Önerilir !!!

Cerrahi yöntemler:

Basit Diskektomi: Genel anestezi altında belin ortasına 5-6 cm\\\\\\\'lik kesiyle cerrah omurgaya ulaşır. Kemik üzerinde bir pencere açarak sinir dokusunun yanından hasarlı diskteki jölemsi kıkırdak dokuyu çıkartır.

Diskin %30\\\\\\\'unun çıkarılması yeterlidir. Çıkan diskin yerine bir şey konulmasına gerek yoktur. Yeniden disk oluşma şansı %1\\\\\\\'den azdır. Anestezi riski, sinir kopması, enfeksiyon, kan toplanması, geç dönemde yapışıklılık oluşması ve sakat kalma korkusu bel fıtığı ameliyatının en önemli sorunlarıdır. Bütün bu komplikasyonların oluşum yüzdesi %2\\\\\\\'den azdır.

Mikrodiskektomi: Genel anestezi altında daha küçük bir kesi yapılır. Aynı yöntemle mikroskop yardımıyla kıkırdak dokusu çıkartılır. Nüks oranı basit diskektomiye göre biraz yüksektir.

Girişim sırasında daha az travma sebebiyle iyileşmenin daha çabuk olduğu bildirilmiştir.

Endoskopik Diskektomi: Bu işlemde kesiğe gerek kalmaz. Cerrah röntgen kılavuzluğunda deriden yolladığı bir kılavuz yardımı ile hasarlı diski dışarıya çıkarmaya çalışır. Her disk hastasında uygulanamaz.


Lazerle Diskektomi: Lazer yakarak ve buharlaştırarak diski çıkartma esnasında kullanılır. Bu yakma esnasında sinir dokusu da zarar görebilir. Kısıtlı vakada ve iyi ellerde uygulanmalıdır.

Laminektomi: Omurun arkasında lamina denilen kısmın tamamı çıkartılır. Dar kanalın ve omurilik sinirlerinin görülmesi istendiğinde kullanılır.

Çevre Saglik Merkezi Canli Destek